Rekonstrukce RYKO

ryko-head.jpg

 

Budova, která se nachází na rozhraní průmyslové a městské části, sloužila jako zdravotnické středisko. Objekt je osazen přímo u kruhového objezdu ulic Slovanská a Hankova, která dále vede k nedalekému autobusovému nádraží. Budova se mnoho let nevyužívála a postupně začala chátrat. Pro rekonstrukci objektu se rozhodla společnost RYKO a.s. Výhodného umístění stavby vedle frekventovaného kruhového objezdu využila společnost k vyřešení logistického problému s vjezdem kamionů do areálu. Kompletně zrekonstruovaná budova nyní slouží jako nákladní vrátnice a administrativní zázemí. 

 

mapka1200.jpg

 

Po rekonstrukci budova upoutá nejvíc svojí výraznou fasádou. Použití oceli se zvýšenou odolností proti atmosférické korozi (corten) a světlé hladké fasády ideově vychází z činnosti společnosti RYKO a.s. – opravny vagónů, tedy místa, kde se každodenně setkáváme s kontrastem rzi a nově zušlechtěného povrchu. Tato netradiční kombinace materiálů tvoří dohromady s bezpřesahovou střechou nepřehlédnutelný solitér v tradiční zástavbě. Výrazným akcentem v plášti je designový nápis RYKO, který je vytvořen více jak 2500 LED bodovými svítidly.

Corten je materiál se sníženým obsahem uhlíku obohacený o měď a fosfor. Plechové obklady z tohoto materiálu získávají již do jednoho měsíce po aplikaci charakteristickou, velmi působivou patinu přírodní rzi. V posledních letech je architekty tento typ povrchové úpravy velmi vyhledávaným materiálem pro svůj nezaměnitelný design. Svým matným, hrubým povrchem se tento materiál výrazně odlišuje od vzhledu jiných fasádních pohledových prvků.

foto-detail.jpg

- detail osazení LED bodových světel

- celkový pohled na fasádu

- detail na patinu, rez vzniká postupně a je závislá od povětrnostních podmínek

 

Během rekonstrukce proběhla výměna střešní konstrukce a krytiny, odbourání stropů a podlah v suterénu a změna dispozic. Byl vytvořen nový plášť budovy a vyměněny veškeré instalace. Sklepní prostory byly vybaveny novou vzduchotechnickou technologií.

foto1.jpg

Dále byl upraven exteriér, vzniklo nové schodiště a zadláždění dvora pro parkování osobních vozidel, byla osazena betonová jímka pro využití dešťové vody. Za účelem propojení budovy s okolním prostorem se v současné době revitalizuje kruhový objezd, který bude tematicky i barevně synchronizovat s objektem.

 

Údaje o tvůrčím týmu stavby:

Autorem projektu byla společnost RYKO a.s., o prvotní architektonický návrh a tematickou vizualizaci se postaralo grafické studio Studio Maglen s.r.o., Architektonickou studii a projektovou dokumentaci pro stavební povolení a PENB zajistila Ing. Arch. Jitka Antošová. Fasádní systém (corten) byl dodávkou společnosti Dekmetal s.r.o.. Samotnou stavební realizaci díla provedla stavební firma STAVBY JOŽÁK s.r.o.

 

 

 

Napište nám

Close dialog window

Napište nám